пʼятниця, 29 вересня 2017 р.

Святкуємо

Свято Віра Надія Любов та їх мати Софія: дата і походження
День, коли вшановують християнських мучениць — 30 вересня. За старим стилем датою свята було 17 число першого осіннього місяця. Отже, розберемося, чому цей день такий важливий для православних.
У християнських джерелах сказано, що в другому столітті нашої ери жила сім’я, що складається з мами на ім’я Софія і її трьох дочок. Їх імена звучали так: Елпіс, Агапе і Пістіс. У російській інтерпретації це Софія, а також Надія, Любов і Віра.
У той час країною правив імператор Адріан, який проповідував язичництво, але Софія була християнкою, і її дочки теж. Дізнавшись про це, імператор намагався схилити сім’ю до язичництва і поклоніння Артеміді, але їх віра була такою сильною, що Софія з доньками залишилася непохитною. Тоді імператор дуже сильно розлютився і наказав піддати всіх чотирьох тортурам. І йому не було шкода маленьких дівчаток, а на той момент Любові було тільки дев’ять років, Вірі — дванадцять, а Надії — десять.
Проте сильна віра в Ісуса допомогла дівчатам і матері перенести всі випробування. І тоді імператор поступив дуже жорстоко — він наказав розрубати дівчаток мечем, а потім віддати їх тіла мамі. А, як відомо, смерть дітей — найбільше горе для матері. Софія встигла поховати своїх дочок, як того вимагають християнські звичаї, а через три дні померла сама.
І за те, що Софія не втратила віру, і разом з дівчатками постраждала за неї, люди вирішили зарахувати їх до лику святих.
Значення свята
Великомучениця Софія назвала своїх дочок так, як звучать назви християнських чеснот. І ці імена стали дуже популярні на Русі, саме тому свято відзначали не тільки віруючі люди, але і жінки, яких звали Софією, Любов’ю, Вірою Надією. А ще пізніше свято стало називатися Вселенськими бабиними іменинами, і його стали відзначати всі жінки без виключення.
Що стосується християнських звичаїв, в цей день у храмах відбуваються богослужіння, де парафіянам нагадують історію великомучениць. Жінки, які мають чоловіка і дітей, в цей день молилися про те, щоб усі в сім’ї були здорові і щасливі. Для цього вони купували три свічки. Дві потрібно було залишити в церкві перед іконою Христа, а третю слід було забрати додому і почекати, поки настане опівночі. Свічку після удару годин вставляли в коровай, а потім слід читати молитву про спокій і благополуччя сім’ї. Прочитати молитву потрібно було сорок разів, а вранці треба було нагодувати короваєм, в якому стояла свічка, всіх членів сім’ї.
Народні звичаї на цей день можуть здивувати. Так, наприклад, починати православний свято: Віра Надія Любов та їх мати Софія, всім жінкам належить з ридань. Кожна жінка може голосно поплакати, і вважається, що разом зі сльозами підуть всі біди й прикрощі.
Але потім представниці прекрасної статі повинні щось приготувати, щоб порадувати членів своєї сім’ї.
Прикмети
Люди у цей день завжди передбачали майбутнє, орієнтуючись на прикмети. Ось що каже народна мудрість:
·                   Якщо в цей день побачити білку, у якої почалася линька знизу-вгору, то варто чекати дуже сувору зиму.
·                   Якщо побачити ключ журавлів, то слід чекати морозів на свято Покрову.
·                   Якщо знайти норку їжачка в середині лісу, то варто запасатися рукавицями і теплою шубкою, так як зима належить холодна.
·                   Якщо пронесеться грім 30 вересня – означає, що осінь триватиме довго і буде теплою.
·                   Поганою прикметою вважали проводити вінчання, заручин, весілля 30 вересня.



Немає коментарів:

Дописати коментар